Strona główna
Statuetka "Bez światło-cienia" krakowskiego oddziału KSD dla prof. Kaweckiego,
Statuetka "Bez światło-cienia" krakowskiego oddziału KSD dla prof. Kaweckiego
Służba ludzi mediów powinna zawsze być służbą prawdzie i autentycznym wartościom, takim jak wiara i patriotyzm. Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy oddział krakowski pragnie podkreślić to jeszcze bardziej wręczając swoją nagrodę prof. Januszowi Kaweckiemu podczas comiesięcznego spotkania patriotycznego na organizowanej przez Solidarnych2010 Kraków Mszy św. za Ojczyznę.
Uroczystość wręczenia nagrody odbędzie się 16 stycznia 2015r. po Mszy św. o godz. 18.30 w Kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy OO Redemptorystów Krakowie - Podgórzu przy ul. Zamojskiego 56. Będziemy modlić się wraz ze Stowarzyszeniem „Solidarni 2010” o opiekę Bożą nad naszą Ojczyzną , w intencji Laureata Nagrody, a także, by dziennikarze zawsze służyli prawdzie.
Katolickie Stowrzyszenie Dziennikarzy istnieje od 1991 roku, a rok później powstały oddziały terytorialne, w tym oddział krakowski. Wśrod pierwszych członków oddziału widnieje m.in. nazwisko prof. Janusza Kaweckiego. Dziś oddział Stowarzyszenia zbiera się co miesiąc na Mszy Św., a każde spotkanie ma na celu formację duchową, integrację środowiska oraz informacje i dyskusje o bieżących wydarzeniach.
Aktywność KSD rozgrywa się na wielu polach społecznego zaangażowania poprzez udział w uroczystościach i spotkaniach innych organizacji patriotyczno - religijnych. Jesteśmy wszędzie tam, gdzie budzi się sumienia, propaguje tradycje rodzinne i patriotyczne, krzewi miłość do ojczystej historii, kultury i przyrody. - pisze prezes oddziału Ewa Skwarczyńska. KSD bierze udział także w konferencjach dotyczących pracy mediów we współczesnej rzeczywistości.
Udział w tych konferencjach skłania nas nie tylko do poszukiwań mechanizmów promujących wartości służące rozwojowi człowieka, ale pozwala dostrzec autorytety, które realizują swoim życiem ewangeliczne prawdy. W dobie braku szacunku dla autorytetów podkreślamy ich znaczenie wyróżnieniem, którym jest statuetka z cytatem Cypriana Norwida.- pisze dalej Ewa Skwarczyńska. Ten rodzaj wyróżnienia został zainspirowany słowami św. Jana Pawła II, który w 180. rocznicę urodzin (2.07.2001) Norwida mówił do Polaków: "Mamy wszyscy wielki dług w stosunku do tego poety, czwartego wieszcza, jednego z największych poetów i myślicieli, jakich wydała chrześcijańska Europa."
Wyróżniamy nią w krakowskim środowisku Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy ludzi, którzy podobnie jak poeta przekonują innych swoim życiem, że "Wszystko bierze żywot z Ideału". "Przeplatają ziemię sumieniem, a pot ociera im ona sama: PRAWDA - Weronika sumień”. Coraz odleglejszy jest dla nas kraj, w którym „kruszynę chleba podnoszą z ziemi przez uszanowanie dla darów Nieba, (…) gdzie pierwsze ukłony są – jak odwieczne Chrystusa wyznanie "Bądź pochwalony.". Dlatego ludzie, którzy "mają tak za tak - nie za nie - Bez światło - cienia" są autorytetami, do których tęsknimy.
To Pani Prof. Wanda Półtawska i Prof. Gabriel Turowski - przyjaciele Ojca Świętego Jana Pawła II, redaktorzy „Źródła” - śp. Dr Antoni Franaszek i Pani Dorota Kościółek.
To Ks. Prof.dr hab. Andrzej Zwoliński.
W najbliższym czasie otrzyma ją Prof.dr hab.inż Janusz Kawecki. Pan profesor lubi cytować C.K. Norwida i podziela jego poglądy. Konferencję poświeconą katastrofie smoleńskiej rozpoczął mottem: "Nie trzeba kłaniać się okolicznościom a prawdom kazać, by za progiem stały".
Ileż polskich spraw toczyłoby się inaczej, gdyby Polacy odnaleźli w swoim sumieniu prawdę głoszoną przez Norwida, że "ojczyzna jest to zbiorowy - obowiązek", który "składa się w naturze rzeczy z dwóch: z obowiązującego Ojczyznę dla człowieka i z obowiązującego człowieka dla Ojczyzny"?
Dziś potrzeba nam odwagi, radykalizmu i wyrazistości. Takimi cechami imponuje nam Pan Profesor Janusz Kawecki - inżynier, nauczyciel akademicki, publicysta, profesor nauk technicznych. W 1966 roku ukończył studia na Wydziale Budownictwa Lądowego Politechniki Krakowskiej. W 1972 roku uzyskał stopień doktora, a w 1978 - habilitację. W 1992 roku otrzymał tytuł naukowy profesora. Wykłada na Politechnice Krakowskiej, gdzie objął funkcję dyrektora Instytutu Mechaniki Budowli. Zasiada w radzie naukowej Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Od 1993 do 1996 roku był członkiem Prezydium Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego. Jest członkiem Komitetu Inżynierii Lądowej i Wodnej Polskiej Akademii Nauk. Wchodził także w skład Zespołu Kierunków Technicznych Państwowej Komisji Akredytacyjnej. Działał w Polskim Związku Inżynierów i Techników Budownictwa, Krakowskim Towarzystwie Technicznym i Krakowskiej Izbie Budowlanej.
Jest publicystą i felietonistą Telewizji Trwam, Radia Maryja, "Naszego Dziennika" i "Mojej Rodziny". Prowadzi przegląd tygodnika katolickiego "Źródło" w tych mediach. Jest przewodniczącym Zespołu Wspierania Radia Maryja, na antenie którego prowadzi audycję "Głos z Krakowa". Jako członek Kapituły Fundacji „Źródło” angażuje się (od dziewiętnastu lat) w przyznawanie Nagrody im. Sługi Bożego Jerzego Ciesielskiego - Ojca Rodziny. Jest Kawalerem Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie. Został członkiem komitetu naukowego III Konferencji Smoleńskiej z 2014, skupiającej badaczy metodami nauk ścisłych katastrofy samolotu Tu-154 w Smoleńsku z 10 kwietnia 2010.
Został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Medalem Komisji Edukacji Narodowej, a także uhonorowany m.in. Nagrodą PZITB, Nagrodą IV Wydziału PAN i Nagrodą Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa.
Teraz my, krakowski oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy, tym skromnym wyróżnieniem pragniemy podziękować. Dziękujemy, że jest Pan Profesor odważnym głosicielem prawd Ewangelii w naszej trudnej codzienności, aktywnie i twórczo uczestniczy w życiu Kościoła i Polski, bezkompromisowo wskazuje dyskryminację katolickich środków przekazu, jakimi są Radio Maryja i Telewizja TRWAM.
Zarząd KSD O/Krakow