Publikacje
konferencja prasowa Związku Zawodowego Montażystów Telewizyjnych Obrazu i Dźwięku
Warszawa 21 listopada 2014
Walka o powrót montażystów do TVP trwa nadal
2o listopada 2014 r. w siedzibie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w Warszawie, odbyła się konferencja prasowa Związku Zawodowego Montażystów Telewizyjnych Obrazu i Dźwięku na temat kolejnych kroków prawnych podjętych w sprawie przeniesienia niektórych zadań telewizji publicznej do podmiotów zewnętrznych. Związek domaga się przywrócenia montażystów do pracy w TVP konsekwentnie podważając decyzję władz spółki o przeniesieniu pracowników montażu z telewizji publicznej do firmy zewnętrznej Leasing Team.
- Decyzja Zarządu TVP i Ministra Skarbu będącego właścicielem TVP łamie Ustawę o Radiofonii i Telewizji gdyż wydzielenie zadań nadawcy publicznego nie może się odbyć tylko decyzją spółki. Doprowadziło to do ryzyka naruszenia dyrektywy unijnej nr 2010/13/UE, na której opiera się artykuł 4 punkt 5 Ustawy o radiofonii i telewizji wyraźnie mówiący, iż telewizja publiczna by być nadawcą musi tworzyć i zestawiać program. Zadania TVP wykonywane przez montażystów zostały natomiast przeniesione do podmiotu zewnętrznego - mówi mec. Piotr Wujec, reprezentujący Związek Zawodowy Montażystów Telewizyjnych Obrazu i Dźwięku. [wypowiedź autoryzowana]
Marża za pracownika
Organy państwa powinny zbadać także wątek finansowy tej sprawy. Jeśli nasze argumenty są słuszne, chodzi o kwotę ok. 200 mln złotych brutto, o której informowały media – dodaje Piotr Wujec
Z informacji na temat przetargu, które można znaleźć w internetowej bazie zamówień publicznych wynika iż całkowita końcowa wartość umowy TVP z Leasing Team wynosi 167 118 000 (bez VAT). Nie jest też tajemnicą iż, poza wynagrodzeniami dla pracowników firma Leasing Team otrzymuje od TVP także marżę w wysokości 240 zł miesięcznie za każdego przejętego od TVP pracownika – mówią związkowcy – taką informację otrzymaliśmy na spotkaniu władz spółki ze związkami zawodowymi.
Przetarg do unieważnienia
Jacek Pietrasiński, przewodniczący Związku Zawodowego Montażystów Telewizyjnych Obrazu i Dźwięku ma poważne wątpliwości czy firma Leasing Team spełniła warunki ogłoszonego przez TVP przetargu.
- Moim zdaniem nie – mówi – była to firma pośrednictwa pracy bez doświadczenia, bez sprzętu i bez żadnych dokonań na polu medialnym. Nie gwarantuje to spełnienia wymagań wyszczególnionych w specyfikacji przetargowej. Zdaniem Związku TVP nie miała prawa przekazać firmie Leasing Team zadań określonych w przetargu.
Mimo to w maju 2014 roku podpisano dwuletnią umowę na objęcie ok. 500 pracowników telewizji publicznej outsourcingiem. To właśnie na mocy tej umowy montażyści z TVP stali się w lipcu 2014 roku pracownikami prywatnej spółki z roczną gwarancją niezmienionych warunków zatrudnienia.
Czy po 1 lipca 2014 roku TVP jest jeszcze nadawcą publicznym?
Związek wyczerpał już procedurę przewidzianą w Kodeksie Postępowania Administracyjnego, wystosował dwie skargi na naruszenie prawa do Prezesa Urzędu Rady Ministrów (do Premiera Tuska oraz do Pani Premier Kopacz) wnioskując też o sprawdzenie decyzji TVP. Obecnie z uwagi na brak odpowiedzi na drugą skargę związkowcy oczekują, iż sprawą zajmie się Wojewódzki Sąd Administracyjny i rozstrzygnie, czy decyzja podjęta na poziomie spółki jest prawomocna i zgodna z Ustawą o Radiofonii i Telewizji oraz Dyrektywą Unijną nr 2010/13/UE.
Związkowców wspiera Europejska Fundacja Pomocy Prawnej, organizacja powołana do pomocy obywatelom Unii Europejskiej w sporach z administracją publiczną.
Barbara Zygadło.
Oddział TV KSD