Rada Mediów Narodowych powołała Rady Programowe Mediów Publicznych w tym oddziałów lokalnych Telewizji Polskiej i Polskiego Radia. Ich skład budzi kontrowersje. Członkiem naszej Rady Programowej jest Henryk Jezierski - były tajny współpracownik Służby Bezpieczeństwa, autor antysemickich tekstów dziennikarskich. Jak się okazuje do miejsca w radzie rekomendował sam siebie - jako przewodniczący Oddziału Gdańskiego Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy. Zarząd główny Stowarzyszenia zapewnia, że wyciągnie surowe konsekwencje wobec Henryka Jezierskiego za zatajenie faktu współpracy z SB. On sam nie ma sobie nic do zarzucenia.

Nową piętnastoosobową radę ma Telewizja Gdańsk i Radio Gdańsk. Wśród członków Rady Programowej znalazły się nazwiska osób, których przeszłość i działalność w czasie stanu wojennego jest niejasna. Henryk Jezierski jednak zaprzecza. W drugiej połowie lat osiemdziesiątych wraz z Henrykiem Jezierskim w Głosie Wybrzeża pracował Marek Formela. Formalnie współpraca Henryka Jezierskiego trwała ponad rok do lipca 1989 roku. W dokumencie o wyrejestrowaniu Henryka Jezierskiego widnieje dopisek "Odmowa Współpracy". Jak czytamy w komunikacie Rady Mediów Narodowych: „10 członków rady programowej reprezentuje ugrupowania parlamentarne. Pozostałych pięciu powołuje z grona osób legitymujących się dorobkiem i doświadczeniem w sferze kultury i mediów”. Henryka Jezierskiego zarekomendowało Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy oddział gdański, którego Jezierski jest prezesem. O tej rekomendacji zarząd stowarzyszenia dowiedział się od nas. Henryk Jezierski prowadzi własny portal motoryzacyjny. Sporą część zajmują jednak publikacje nie o samochodach… 

Kontrowersje w środowisku dziennikarskim budzi też nominacja byłego dziennikarza TVP Gdańsk Janusza Trusa do Rady Programowej Radia Gdańsk. W książce "Weryfikacja gdańskich dziennikarzy w okresie stanu wojennego" czytamy, że został zweryfikowany negatywnie, czyli nie współpracował z SB. Szefowie Telewizji Gdańsk i Radia Gdańsk wydali oświadczenia. Co na to Rada Mediów Narodowych? By zasiadać w Radzie Programowej ani jej przyszli członkowie, ani rekomendujący te osoby, nie muszą składać oświadczeń lustracyjnych. Rada Mediów Narodowych nie ma również prawa zmienić, bądź odwołać żadnego z wybranych już członków rad programowych.

program można obejrzeć w całości na portalu TVP 3 Gdańsk - z dn.27.01.2017r.