Publikacje
Red. Iwona Flisikowska pielgrzymuje "Śladami Jezusa w Ziemi Świętej"
Śladami Jezusa w Ziemi Świętej
Staropolskim zwyczajem z Biblią i śpiewnikiem w ręku na pielgrzymi szlak! Tak witają gospodarze wszystkich uczestników Pielgrzymek organizowanych przez Pallotyńskie Biuro Pielgrzymkowe Apostolos. Tym razem podążaliśmy śladami Jezusa w Ziemi Świętej w okresie Wielkanocnym. Naszym przewodnikiem i zarazem duszpasterzem był O. Piotr Nowicki, Pallotyn.
Naszą niezwykłą podróż po miejscach, które są świadkami narodzenia, życia, męki i Zmartwychwstania Pana Jezusa, rozpoczęliśmy w Niedzielę Palmową, uczestnicząc w wielkim, międzynarodowym marszu z Góry Oliwnej do serca wielowiekowej Jerozolimy. Każdy z symboliczną gałązką oliwną w ręku podążał drogą, którą wg tradycji przebył Jezus, wjeżdżając przy wiwatujących tłumach na osiołku do Jerozolimy. Wielki Tydzień, a szczególnie Triduum Paschalne, to był szczególny czas refleksji i zadumy. Wielki Czwartek to Wieczernik, ale też i czuwanie w Getsemani, które uwieńczone zostało procesją z świecami po miejscach Góry Oliwnej, gdzie mówi się, że nawet do dzisiaj istnieją drzewa oliwne , które „pamiętają” gorzkie czuwanie Jezusa przed jego Męką. W Wielki Piątek podążaliśmy Via Dolorosa, czyli Drogą Krzyżową, rozważając każdą stację aż po miejsce ukrzyżowania Jezusa, czyli Golgotę, która znajduje się na terenie Bazyliki Bożego Grobu. Poranek Wielkanocny, czyli Niedziela Zmartwychwstania Jezusa była niezwykłym wydarzeniem dla każdego z nas, ponieważ mieliśmy szczęście uczestniczyć w uroczystej Mszy sprawowanej przez łacińskiego Patriarchę Jerozolimy, Fouada Twala, w Bazylice Bożego Grobu, a także w miejscu Zmartwychwstania. Patriarcha Jerozolimy, w orędziu Wielkanocnym, m.in. skierował do wszystkich zaproszenie, aby w czasie Nadzwyczajnego Roku Miłosierdzia pielgrzymować do Ziemi Jezusa , gdzie również są otwarte Drzwi Święte, m.in. w Bazylice Narodów w Ogrodzie Oliwnym, Bazylice Bożego Narodzenia i Bazylice Zwiastowania w Nazarecie. W uroczystościach brało udział ponad tysiąc wiernych z różnych stron świata, z najodleglejszych zakątków oraz zaproszeni goście z korpusu dyplomatycznego przebywającego na terenie Jerozolimy.
Miłymi akcentami dla nas Pielgrzymów były spotkania z polskimi misjonarzami pracującymi w Ziemi Świętej. Uczestniczyliśmy w Mszach Świętych w Domu Pokoju, czyli Home of Peace, sierocińcu prowadzonym przez Polskie Siostry Elżbietanki na Górze Oliwnej w Jerozolimie. To niebywałe dzieło zostało zapoczątkowane 50 lat temu przez niezwykle charyzmatyczną siostrę Elżbietankę Rafaelę Wodarczyk, która razem z Siostrą Imeldą Płotką, dosłownie zbierały dzieci z ulicy, mając na początku za miejsce schronienia dosłownie grotę. W późniejszym okresie otrzymały oficjalnie miejsce i pozwolenie od władz izraelskich na budowę sierocińca w pięknym otoczeniu na Górze Oliwnej z niezapomnianym widokiem na starą Jerozolimę, zwłaszcza nocą, gdzie widać pulsujące życie dobiegające z historycznych i biblijnych opowieści. Jak mawiała często Siostra Rafaela spotykając się z Pielgrzymami z Polski , dzieło budowy sierocińców w Jerozolimie i Betlejem, to dar serc Polonii Polskiej żyjącej na całym świecie. S. Rafaela Włodarczyk tak zdefiniowała misję Domu Pokoju: – Najtrudniejsza nauka, jaką chcemy wpoić naszym dzieciom, to jest szkoła przebaczania; aby dzieci potrafiły przebaczyć – śmierć matki, ojca, najbliższych. Najczęściej do stołu w „Home of Peace” za siada około 40 podopiecznych . Dzieci są zadbane, z godnością zachowują się w szkołach, do których są zawsze doprowadzane przez opiekunki. Te szkoły także prowadzą zakonnice. Każde z naszych podopiecznych zdaje maturę, po której dość łatwo znajduje pracę, nawet na wyższych stanowiskach urzędniczych. Wychowanki i wychowankowie Home of Peace są dobrze wykształceni i przygotowani do życia, znają kilka języków (w Domu obowiązuje angielski, dzieci też uczą się arabskiego, hebrajskiego, włoskiego i hiszpańskiego) – mówi siostra Rafaela Włodarczyk
Konflikt izraelsko-palestyński, islamu i judaizmu niestety cały czas istnieje, więc osierocone dzieci są tutaj zawsze. Z tego m.in. powodu Siostry zakładają drugi dom, Home of Peace, począwszy od 2008 r. w Betlejem, blisko muru separacyjnego. Tutaj S .Elżbietanki zbierają pod swoim dachem przed wszystkim chrześcijańskie dzieci: sieroty, półsieroty, dzieci z rodzin wielodzietnych, które nie mają z nikąd pomocy. Dla wszystkich dzieci jest miłość i bezpieczne miejsce, bez względu na wyznanie, przy zachowaniu tolerancji religijnej, w odpowiedzi na gorący apel Św. Jana Pawła , tak zatroskanego o los Ziemi Świętej, Siostry strzegą „tętna życia chrześcijańskiego w ojczyźnie Chrystusa”. Papież spotkał się osobiście z polskimi siostrami i wychowankami Domu Pokoju w Jerozolimie, przebywając w Jubileuszowym 2000 roku w Ziemi Świętej. Innym polonijnym akcentem było spotkanie z Franciszkanami: Ojcem Elazarem Arkadiuszem Wrońskim, pracującym w Betanii oraz Ojcem Franciszkiem Wiatrem, który m.in. przez 6 lat był przełożonym Franciszkanów posługujących w Bazylice Bożego Grobu, a później w Emaus Qubeibeh. Obecnie O. Franciszek jest w klasztorze znajdującym się na tzw. Pustyni Św. Jana, blisko domu rodzinnego Jana Chrzciciela, w miejscowości Ein Karem blisko Jerozolimy.. Niezwykła podróż śladami Jezusa została uwieńczona uroczysta Mszą św. w Poniedziałek Wielkanocny oraz udanym, słonecznym wypoczynkiem nad Morzem Martwym.
„Cali, zdrowi i uśmiechnięci” wróciliśmy do domu. Z wielka tęsknotą za Jerozolimą, Betlejem i innymi niezwykłymi miejscami Ziemi Świętej. Pielgrzymka to też podróż w głąb własnego serca u źródeł wiary.
Wielkie podziękowania dla APOSTOLOS - Pallotyńskiego Biura Pielgrzymkowego w Częstochowie, zwłaszcza Ojcu Kamilowi Kudełko, Dyrektorowi Apostolos, za zaproszenie na Pielgrzymi szlak do Ziemi Świętej, a także Ojcu Piotrowi Nowickiemu, przewodnikowi i duszpasterzowi naszej pielgrzymkowej grupy J