Publikacje

red. Iwona Flisikowska: PORTERTY Ojciec Leszek Gęsiak. jezuita, kierownik Sekcji Polskiej Radia Wat

O. Leszek 2

 

W listopadzie ubiegłego roku Sekcja Polska Radia Watykańskiego obchodziła „brylantowy” jubileusz, 75 lecia swojego istnienia. -  Czyli wszyscy macie po 75 lat? – żartował wówczas papież Franciszek, który z okazji jubileuszu zaprosił dziennikarzy Sekcji Polskiej RW do siebie. -  Na spotkanie poszliśmy w komplecie, całym naszym sześcioosobowym zespołem, do Domu Św. Marty – wspomina  o. Leszek Gęsiak. – Franciszek przywitał się z każdym z nas, mogliśmy z nim osobiście zamienić kilka słów. Na zakończenie spotkania wręczyliśmy Papieżowi pierwszy egzemplarz z limitowanej serii płyty wydanej z okazji naszego jubileuszu. Jest na niej 75 głosów znanych postaci, które w ciągu tych 75 lat wypowiadały się do naszego mikrofonu.

Radio Watykańskie to znany i stały punkt odwiedzin znamienitych gości w sercu Rzymu. A Sekcja Polska Radia Watykańskiego  znajduje się na pierwszym piętrze Palazzo Pio z pięknym widokiem na Zamek Świętego Anioła…

 

-  Jak wygląda codzienna praca Sekcji Polskiej Radia Watykańskiego?

-  W typowym dniu, jeżeli nic nadzwyczajnego się nie dzieje, przygotowujemy dwa programy. O godz. 16.15 emitujemy Aktualności, czyli rodzaj dziennika, przeglądu wiadomości. Drugi program, wieczorny, emitowany o 20.00, składa się z pięciominutowych Aktualności, czyli drugich wiadomości w ciągu dnia, oraz piętnastominutowego programu publicystycznego, pogłębiającego problemy wiary, życia Kościoła.

            Dzień zaczynamy od briefingu, w czasie którego przeglądamy najważniejsze wydarzenia minionego dnia, a także zapoznajemy się z tym co jest planowane w Watykanie, zwłaszcza z kalendarzem spotkań i audiencji Papieża. Oczywiście nie wszystko jesteśmy w stanie przewidzieć. Przygotowujemy się szczególnie do tych wydarzeń, które dotyczą działalności Ojca Świętego i Stolicy Apostolskiej. Ale tak jak wspominałem, nie wszystko jest do przewidzenia, więc musimy w ciągu dnia czuwać. Jeśli coś nieoczekiwanego i ważnego dla Kościoła się pojawi, powinno znaleźć się w naszych serwisach. Poranny przegląd kończy się rozdysponowaniem zadań dla wszystkich redaktorów, którzy opracowują poszczególne zagadnienia i przygotowują już konkretne wiadomości. Jednak nie wszystkie z nich są emitowane na falach naszego radia. Część jest umieszczona wyłącznie na stronach internetowych, ponieważ wiadomości radiowe mają określoną pojemność i często nie wszystko może się tam zmieścić.

            Mniej więcej półtorej godziny przed emisją mamy briefing końcowy, podsumowujący. Wtedy już bardzo precyzyjnie opracowujemy wiadomości, które będą danego dnia na antenie i na stronach internetowych. I oczywiście cały czas monitorujemy na bieżąco to, co się dzieje w Watykanie, zwłaszcza działalność Ojca Świętego.

            Podobnie już po wyemitowaniu głównego wydania Aktualności, kontynuujemy pracę nad przygotowaniem programu wieczornego. Poza wieczorną edycją wiadomości, w ramach Magazynu Radia Watykańskiego mającego charakter publicystyczny, do współpracy zaprosiliśmy półtora roku temu rozgłośnie katolickie z Polski. Obecnie w tym wspólnym projekcie współpracuje z nami prawie 20 stacji z różnych stron Polski, głównie diecezjalnych.

- W ubiegłym roku Sekcja Polska Radia Watykańskiego obchodziła 75 lecie swojego istnienia. Czy Ojciec mógłby się podzielić z czytelnikami „Pielgrzyma” najważniejszymi wydarzeniami, towarzyszącymi tej niezwykłej historii…

-  Tego nie sposób opowiedzieć w krótkim czasie! Jubileusz miał miejsce w ubiegłym roku, dokładnie 24 listopada, bo tego właśnie dnia w 1938 r. został wyemitowany na falach Radia Watykańskiego pierwszy program w języku polskim. Papieska rozgłośnia działała już wtedy kilka lat. Te 75 lat, to historia pracy wielu pokoleń, zarówno tych, którzy pracowali tutaj na stałe, jak też i całej rzeszy korespondentów, współpracowników, którzy w różnych miejscach, w różnym zakresie, tę historię współtworzyli. Radio Watykańskie od samego początku zostało przez Ojca Świętego Piusa XI powierzone Towarzystwu Jezusowemu. To oni mieli zadbać o przekaz medialny z Watykanu. I od tego momentu, przez cały czas jezuici to dzieło koordynują. Dzisiaj jednak już nie stanowią większości zatrudnionych. W Radiu Watykańskim pracuje ponad 300 osób z kilkudziesięciu krajów. Mamy 42 sekcje językowe. Szczególnie ważne są te sekcje, które przygotowują informacje i programy w językach, gdzie Kościół nie może z pełną swobodą funkcjonować, gdzie są poważne problemy polityczne, społeczne. Stąd też na przykład nasza rozgłośnia transmituje w niedzielę Eucharystię do tych krajów, w których nie ma takich możliwości, albo gdzie ludzie po prostu nie mogą we Mszy św. uczestniczyć.

            75 lat Sekcji Polskiej to również czasy wojny i powojennego poszukiwania zaginionych. To okres stalinizmu i komunizmu, a także postkomunistycznej spuścizny. To wszystko sprawia, że byliśmy zawsze rozgłośnią, która starała się przekazać polskiemu słuchaczowi, w kraju i na emigracji, to wszystko co robi Papież, jakie działania podejmuje Stolica Apostolska, nawet jeśli istniała w kraju cenzura i nasze radio było zagłuszane. Jubileusz, który w ubiegłym roku uroczyście obchodziliśmy, był także wyrazem wdzięczności złożonym setkom ludzi, którzy przez te 75 lat, czasami walcząc z ogromnymi trudnościami i wyzwaniami, ale też i z wielką determinacją, spełniali najważniejsze przesłanie Radia Watykańskiego, a mianowicie to, aby głos Papieża i głos Kościoła docierały do wiernych.

-  Jan Paweł II gościł w Sekcji Polskiej Radia Watykańskiego…

-  Jan Paweł miał znakomity kontakt z mediami. Oczywiście na falach Radia Watykańskiego był codziennym gościem i najważniejszym rozmówcą. Ale to nie znaczy, że codziennie przychodził tutaj do nas, do studia. Można powiedzie, że to raczej radio gościło u Papieża, śledząc każdy krok jego publicznej działalności. Warto jednak pamiętać, że był on zawsze otwarty na współpracę z e media. W czasach pontyfikatu Jana Pawła, Polska Sekcja odgrywała rolę szczególną, bo nie tylko mówiła o polskim papieżu do Polaków, ale także pomagała kolegom z innych redakcji ten przekaz ułatwić. Ojciec Święty posługiwał się bowiem często językiem polskim. A to, co mówił po polsku, często było bardzo spontaniczne, od serca. To zawsze jest trochę inaczej niż gdy wygłasza się przygotowane wcześniej formalne przemówienie. Język nieformalny jest inny. I tutaj, jako Polacy, służyliśmy pomocą koleżankom i kolegom z innych redakcji. To był też czas przełomu politycznego w Polsce oraz w Europie Centralnej i Wschodniej. Papież często odwoływał się do tego, co działo się w naszym kraju. Z drugiej strony byliśmy redakcją, która mogła bezpośrednio informować rodaków o wielu rzeczach, które w Polsce przez sito cenzury do mediów nie mogły się przebić.

            Także i dziś chcemy przekazywać Polakom niepowtarzalną atmosferę Stolicy Apostolskiej, tego, co każdego dnia dzieje się tutaj, w Watykanie. Służymy w tym zakresie pomocą innym mediom. Zależy nam na tym, by oddawały to, co dzieje się w Kościele w sposób rzetelny i obiektywny. Naszym zadaniem jest pokazywanie działalności Papieża i Stolicy Apostolskiej tak, jak jest naprawdę, chociażby z tej racji  że mamy przecież lepszy  niż wiele innych stacji dostęp do miejsc i osób w Watykanie. Jesteśmy po prostu rozgłośnią Państwa Watykańskiego.

- Dziękuję za rozmowę.

23.12.2015r.

misyjne

facebook_page_plugin

Logowanie

Aktualności i publicystyka

340 rocznica Odsieczy Wiedeńskiej w Wied…

W niedzielny poranek grupa ponad 30 mężczyzn złożyla kwiaty i zapaliła znicze pod symbolicznym grobem Obrońców Wiary w 17 dzielnicy Wiednia. Tak właśnie rozpoczęli upamiętnienie 340 rocznicy Odsieczy Wiedeńskiej członkowie męskiej...

13-09-2023 Aktualności

Czytaj więcej

NAGRODA KSD 2023

Gala wręczenia dorocznej Nagrody Dziennikarskiej Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy 26 czerwca 2023 roku w „Galerii Mariackiej” w Gdańsku odbyła się uroczystość wręczenia „Nagrody im. Maksymiliana Kolbe” za rok 2023, przyznawanej przez Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy.  Tegorocznym laureatem został...

09-07-2023 Aktualności

Czytaj więcej

Msza św. rybaków

Msza dla rybaków na sopockiej plaży 29 czerwca 2023 roku na na plaży, przy przystani rybackiej w Sopocie, obok kapliczki „O szczęśliwy powrót” została odprawiona Msza święta w intencji rybaków i ludzi morza...

09-07-2023 Aktualności

Czytaj więcej

Odpowiedź rzecznika MKiDzN na apel KSD w…

Odpowiedż rzecznika prasowego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego - na apel ZG KSD z maja 2023:   Dnia 07 lipca 2023 15:55 Rzecznik <Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.>napisał(a): Szanowny Panie Prezesie, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zwróciło się do...

09-07-2023 Aktualności

Czytaj więcej

18 kwietnia 1942 r, Ravensbruck ....mód…

18 kwietnia 1942 roku w obozie koncentracyjnym Ravensbrück dokonano egzekucji 13 Polek z tego łagru, harcerek. Prosimy wszystkich kapłanów, którzy w tym dniu będą odprawiać Msze św. o wspomnienie tych...

17-04-2023 Aktualności

Czytaj więcej

Wielkanoc 2023

Drodzy w KSD,  Wielka Noc przynosi powrót do życia, ALLELUJA !  życzenia dla wszystkich w KSD, naszych znajomych, przyjaciół i fanów - zdrowia i mocy ducha, abyśmy mogli trwać wiernie przy Prawdzie,  ALLELUJA...

09-04-2023 Aktualności

Czytaj więcej

RELACJA FILMOWA Z ROCŁAWIA 2.04.2023

https://youtu.be/hvNR01c0ySQ RELACJA FILMOWA DLA KSD Z WROCŁAWIA  ------------------------------------------------------------------------------- GOŚĆ NIEDZIELNY : /.../ 8 tysięcy ludzi przeszło przez centrum Wrocławia w Marszu Pamięci św. Jana Pawła II. To jeden z największych katolickich pochodów w stolicy...

05-04-2023 Aktualności

Czytaj więcej

ŚW.JAN PAWEŁ II i krzyż - wiersz Pawła…

Paweł Ziółkowski Św. Jan Paweł II i krzyż                 Święty Janie Pawle II, w gorącym sercu  wychwalałeś krzyż, nasiąknięty trudami,  troskami, cierpieniem, dźwigałeś go bez słów skargi,  gorzkich myśli, aż do spotkania z...

02-04-2023 Publicystyka

Czytaj więcej

CZAS ROZPUŚCIĆ WICI, czyli apel matki Po…

Z pamiętnika matki Polki Aktywistki, działacze, politycy i dziennikarze. Cała horda lewackich krzykaczy, kłamców i zdrajców, rzuciła się na św. Jana Pawła II. Od wielu lat trwały przymiarki do tego ataku...

12-03-2023 Aktualności

Czytaj więcej

Protest wobec insynuacji przeciwko najwy…

Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy z oburzeniem zauważa podejmowanie kolejnych prób niszczenia niekwestionowanych autorytetów hierarchów kościelnych, którzy swą niezłomną postawą w obronie wartości kultury chrześcijańskiej i narodu polskiego na trwałe zapisali się...

12-03-2023 Aktualności

Czytaj więcej