Publikacje

Ks. dr. Roman Kneblewski - wywiad dla KSD

Z księdzem dr. Romanem Kneblewskim, niestrudzonym głosicielem Bożego Słowa, patriotą -

o zostawionych nam przez sługę Bożego Prymasa kardynała Stefana Wyszyńskiego wskazówkach dla Polski i Polaków

rozmawia Anna Dąbrowska

 

- Prymas Kardynał Wyszyński, który deklarował i świadczył całym swym życiem: „Kocham Ojczyznę więcej niż własne serce” dał nam wiele wskazówek na temat powinności człowieka wierzącego wobec Ojczyzny. W przeddzień kolejnych wyborów, proszę Księdza o kilka słów komentarza do Jego słów, byśmy mogli rozeznać nasz obywatelski obowiązek w zgodzie z sumieniem.

-To balsam w moje polskie i kapłańskie serce, Pani Redaktor! Sługa Boży Stefan kard. Wyszyński – Prymas Tysiąclecia – stanowi dla mnie od maleńkości wybitny wzór osobowy. Na ukształtowanie się mojej patriotyczno-nacjonalistycznej postawy, czyli rozwinięcie w sobie dwóch pokrewnych cnót, tj. umiłowania ojczyzny danej nam od Boga i tego, co ojczyste oraz umiłowania własnego narodu i tego co nasze, narodowe – prócz domu rodzinnego, który miał niewątpliwe pierwszorzędne znaczenie – największy wpływ wywarło dwóch wielkich rodaków: Henryk Sienkiewicz i Stefan kard. Wyszyński. Sienkiewiczowską trylogię po raz pierwszy czytałem, będąc uczniem trzeciej klasy szkoły podstawowej. Oczywiście w tak młodym wieku wielu rzeczy jeszcze nie rozumiałem. Niemniej już wówczas bezbłędnie wyczuwałem swoiście sienkiewiczowskie smaczki tudzież sarmackie klimaty. Przede wszystkim moją dziecięcą wyobraźnię przepełniał i na wskroś przenikał ów niewysłowiony blask majestatu naszej potężnej Rzeczypospolitej, pozostającej we władaniu wielkiego i dumnego Narodu. Tenże majestat osobliwie i jakże prawdziwie uosabiał Prymas Tysiąclecia. Gdy wchodził do kościoła, to aż ciarki przechodziły po plecach. Tyle w nim było iście królewskiej godności, niebywałego, ale i niewymuszonego dostojeństwa. To był prawdziwy interrex i – jako taki – ostatni z wielkich królów polskich.

 

- Mówi się nam o ryzyku państwa wyznaniowego, o konieczności rozdziału kościoła od państwa. Sugeruje, że nasza wolność jest zagrożona? Czy wobec tego słowa Wielkiego Prymasa o tym, co stanowi wielkość państwa: „Wielkość państwa nie spoczywa na jego rozległości, bogactwie, sile zbrojnej, ilości mieszkańców ani też na rozwoju handlu i przemysłu, ani nawet na postępach naukowych i technicznych, lecz raczej na sile moralnej i religijnej obywateli, na ich wierności prawom sumienia i, koniec końców, na religijności...”  - w świecie AD 2015 są już nieaktualne?

- Słowa Prymasa Tysiąclecia są mądre i zawsze aktualne. To świat zgłupiał. Nie ma i nie może być czegoś takiego jak państwo neutralne światopoglądowo. To jest kompletna bzdura! Jeżeli w jakimś państwie władza ustanawia publiczne prawa, nauczanie czy obyczaje w oderwaniu od Pana Boga, to znaczy, że to państwo narzuca swoim obywatelom światopogląd ateistyczny. Bluźnierczy charakter mają wszelkie próby wytyczania Panu Bogu jakichś granic, w których „mógłby sobie być bogiem”, ale już nie w alkowie, nie w urzędzie, nie w szkole, ani nie w politycznych salonach. Pan Bóg jest Bogiem zawsze i wszędzie! On jest Panem każdego miejsca, każdej chwili i każdej sfery naszego życia. Toteż świętym obowiązkiem nas, katolików jest domagać się na wszelkie godziwe sposoby uznania społecznego panowania naszego Pana Jezusa Chrystusa w Polsce i w świecie, a także dokonywać wszystkich życiowych wyborów tak, aby jak najlepiej służyły osiągnięciu tego celu.

 

- W ostatnich dniach wiele mówiliśmy o prawdzie. Jej potrzebie i znaczeniu. Pretekstem była kolejna rocznica mordu na bł. ks. Jerzym Popiełuszce. O prawdzie mówił również Prymas Wyszyński. Pozwolę sobie przytoczyć fragment jednej z takich wypowiedzi: „ Gdy z kolei państwo oprze swój stosunek do obywateli na prawdzie, gdy nie będzie przez zgubną propagandę, maskującą kłamstwo i przez nieufność, zrażać ich do siebie, wówczas dopiero zrodzi się rzetelna praca, bez której nie ma silnego państwa”. Czy dziś jesteśmy w stanie pozbyć się kłamstwa z życia publicznego? Przecież konieczne są kompromisy, układy, nie ma nic za nic. Czy nie jest naiwnością wiara, że to się zmieni? Wszak – wracając do wątku mordu na Błogosławionym Kapłanie – nawet ta ohydna zbrodnia wciąż dopomina się o prawdę.


- Wierzę, że już wkrótce, no, może nie tak zaraz, lecz wkrótce pozbędziemy się owego aktualnie dominującego w naszym życiu publicznym, wręcz wszechogarniającego kłamstwa. W tym celu należy skutecznie odsunąć od wszelkiej władzy politycznej, ekonomicznej i medialnej tzw. dzieci resortowe. Nauka, oświata, kultura oraz media głównego nurtu muszą się znaleźć w rękach uczciwych Polaków, którzy Polskę kochają, a nie Jej nienawidzą, którzy będą się szczerze starali promować to co nasze, i z czego powinniśmy być dumni, a nie zatruwać polskie serca antykatolickim i antypolskim jadem.

 

- Prymas Wyszyński mówił o grzechu, jako największym wrogu nie tylko pojedynczego człowieka, ale również państwa: „Grzech jest największym wrogiem państwa, bo rozkłada je od wewnątrz w sposób skryty i podstępny, w sposób niedostrzegalny. Grzech niczego nie oszczędza; podkopuje autorytety władzy państwowej, porażając jej piastunów trądem złego przykładu wiodącego do rozkładu, tak iż nie są już światłością swej ziemi, ale jej zgorszeniem; rodzi bunt poddanych, bojkot najzbawienniejszych praw, opór, sabotaż godzący niekiedy w byt państwa, niszczący bez skrupułów osobiste wartości. Grzech pychy, nieuctwa, nieobowiązkowości sprawia, że na nikogo państwo liczyć już nie może. Bo czyż może państwo liczyć w życiu publicznym, w spełnianiu obowiązków społecznych na ludzi, którzy nie nauczyli się bohaterskiej walki z grzechem w duszy własnej? ” – jak przekonać Polaków, że wymienione przez Prymasa przywary są grzechem, skoro współcześnie liczy się tylko przebojowość, kreatywność, wysokość słupków sondażowych, czyli osiągnięcie celu? Nikt nie pyta o metody, liczy się skuteczność a ludzi uczciwych często traktuje się, jak naiwniaków, nieudaczników?

- Bezwzględnie muszą się dokonać dwie zmiany. Po pierwsze jak najszybciej zadbać należy o to, żeby się odnalazły lub też na nowo wykształciły i ukształtowały prawdziwie polskie elity i zajęły miejsce dotychczasowych postpeerelowskich „elyt”. Osobiście owego tworu społeczno-politycznego, w którego marnej egzystencji wbrew własnej woli uczestniczę nie ośmieliłbym się nazwać III Rzecząpospolitą. Owej trzeciej Najjaśniejszej Rzeczypospolitej z utęsknieniem oczekuję. Na razie jest to, co jest, a koń jaki jest każdy widzi. A wracając do rzeczy, po wtóre – koniecznie musimy odzyskać naszą prawdziwą tożsamość narodową. Zarówno I Rzeczpospolita, ta sarmacka, jak i ta międzywojenna i podziemna pozostawiły nam wspaniałe dziedzictwo. Dziedziczymy, podobnie jak nasi Bracia-Węgrzy, a żaden inny naród w równej mierze - przebogatą szlachecką kulturę wraz ze sprawiedliwą dumą i umiłowaniem wolności, ducha rycerstwa Przedmurza oraz jego wielkich bohaterów. Naprawdę nie mamy się czego wstydzić, a przeciwnie – mamy się do czego odwoływać i mamy z czego być dumni. Toteż bogactwo naszej narodowej kultury oraz nasze dzieje, nie mające sobie równych powinniśmy pilnie poznawać i innych zachęcać do tego, a także ten skarb naszego narodowego dziedzictwa jak najszerzej propagować. To powinno nam pomóc przywrócić zagubiony etos: etos rycerski, rodzinny, etos pracy, a także przywrócić Boży ład, rodzinne więzi (w tym jakże ważne więzi międzypokoleniowe), poszanowanie pracy, własności, hierarchię, autorytety – słowem stary, dobry świat. A nade wszystko sięgnijmy wszyscy po cudowną broń, jaką jest różaniec i przyzywajmy opieki naszej najlepszej Orędowniczki, Hetmanki i Królowej!

 

To może zakończmy jeszcze jednym cytatem, bo on taki wprost i do tego co mamy do zrobienia w najbliższym czasie wyjątkowo pasuje: „Od nas też zależy, byśmy zapisali życiem swoim najpiękniejszą kartę w dziejach narodu. Stanie się to, gdy w życiu naszym pójdziemy za radą Apostoła narodów: „Bracia, wszystko co prawdziwe, co czyste, co sprawiedliwe, co święte, co miłe, co dobrej sławy, co do cnoty należy, co chwalebne, to miejcie na myśli” (Fil. 4,8).

- Wypada już tylko odpowiedzieć: Amen!ks. R.A.Kneblewski

 

 

22.10.2015., Częstochowa/Bydgoszcz

misyjne

facebook_page_plugin

Logowanie

Aktualności i publicystyka

340 rocznica Odsieczy Wiedeńskiej w Wied…

W niedzielny poranek grupa ponad 30 mężczyzn złożyla kwiaty i zapaliła znicze pod symbolicznym grobem Obrońców Wiary w 17 dzielnicy Wiednia. Tak właśnie rozpoczęli upamiętnienie 340 rocznicy Odsieczy Wiedeńskiej członkowie męskiej...

13-09-2023 Aktualności

Czytaj więcej

NAGRODA KSD 2023

Gala wręczenia dorocznej Nagrody Dziennikarskiej Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy 26 czerwca 2023 roku w „Galerii Mariackiej” w Gdańsku odbyła się uroczystość wręczenia „Nagrody im. Maksymiliana Kolbe” za rok 2023, przyznawanej przez Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy.  Tegorocznym laureatem został...

09-07-2023 Aktualności

Czytaj więcej

Msza św. rybaków

Msza dla rybaków na sopockiej plaży 29 czerwca 2023 roku na na plaży, przy przystani rybackiej w Sopocie, obok kapliczki „O szczęśliwy powrót” została odprawiona Msza święta w intencji rybaków i ludzi morza...

09-07-2023 Aktualności

Czytaj więcej

Odpowiedź rzecznika MKiDzN na apel KSD w…

Odpowiedż rzecznika prasowego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego - na apel ZG KSD z maja 2023:   Dnia 07 lipca 2023 15:55 Rzecznik <Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.>napisał(a): Szanowny Panie Prezesie, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zwróciło się do...

09-07-2023 Aktualności

Czytaj więcej

18 kwietnia 1942 r, Ravensbruck ....mód…

18 kwietnia 1942 roku w obozie koncentracyjnym Ravensbrück dokonano egzekucji 13 Polek z tego łagru, harcerek. Prosimy wszystkich kapłanów, którzy w tym dniu będą odprawiać Msze św. o wspomnienie tych...

17-04-2023 Aktualności

Czytaj więcej

Wielkanoc 2023

Drodzy w KSD,  Wielka Noc przynosi powrót do życia, ALLELUJA !  życzenia dla wszystkich w KSD, naszych znajomych, przyjaciół i fanów - zdrowia i mocy ducha, abyśmy mogli trwać wiernie przy Prawdzie,  ALLELUJA...

09-04-2023 Aktualności

Czytaj więcej

RELACJA FILMOWA Z ROCŁAWIA 2.04.2023

https://youtu.be/hvNR01c0ySQ RELACJA FILMOWA DLA KSD Z WROCŁAWIA  ------------------------------------------------------------------------------- GOŚĆ NIEDZIELNY : /.../ 8 tysięcy ludzi przeszło przez centrum Wrocławia w Marszu Pamięci św. Jana Pawła II. To jeden z największych katolickich pochodów w stolicy...

05-04-2023 Aktualności

Czytaj więcej

ŚW.JAN PAWEŁ II i krzyż - wiersz Pawła…

Paweł Ziółkowski Św. Jan Paweł II i krzyż                 Święty Janie Pawle II, w gorącym sercu  wychwalałeś krzyż, nasiąknięty trudami,  troskami, cierpieniem, dźwigałeś go bez słów skargi,  gorzkich myśli, aż do spotkania z...

02-04-2023 Publicystyka

Czytaj więcej

CZAS ROZPUŚCIĆ WICI, czyli apel matki Po…

Z pamiętnika matki Polki Aktywistki, działacze, politycy i dziennikarze. Cała horda lewackich krzykaczy, kłamców i zdrajców, rzuciła się na św. Jana Pawła II. Od wielu lat trwały przymiarki do tego ataku...

12-03-2023 Aktualności

Czytaj więcej

Protest wobec insynuacji przeciwko najwy…

Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy z oburzeniem zauważa podejmowanie kolejnych prób niszczenia niekwestionowanych autorytetów hierarchów kościelnych, którzy swą niezłomną postawą w obronie wartości kultury chrześcijańskiej i narodu polskiego na trwałe zapisali się...

12-03-2023 Aktualności

Czytaj więcej