Publikacje

Mary Wagner dla "Gońca": Można pokonać Goliata

altPoniższy wywiad z Mary Wagner zostanie ujęty w najnowszym filmie Grzegorza Brauna o sprawie Mary. Polska ekipa filmowa zakończyła właśnie pracę, rejestrując wiele godzin wywiadów z osobami zaangażowanymi w ruch obrony życia. Wyrok w procesie Mary Wagner decydować będzie o ochronie życia ludzkiego w Kanadzie i innych krajach.

Mary Wagner jest osadzona w areszcie śledczym w Milton, można ją tam odwiedzać, można jej wysyłać listy i przekazywać pieniądze na fundusz obrony. Wywiad został przeprowadzony przed wtorkową rozprawą.

Andrzej Kumor: Mary, jak się czujesz przed tak ważnym dniem?

Mary Wagner: Mam nadzieję, że sędzia wsłucha się w argumenty z otwartym sercem i z otwartą głową, uznając, iż prawo w tym kraju powinno szanować moralność. Miałam okazję przeczytać stanowisko pani prokurator i uderzyło mnie, że oddziela ona porządek moralny od porządku prawnego, tak że nawet jeśli uznaje się zobowiązanie moralne, to nie wiąże się to z powinnością prawną. To mnie uderzyło. Uczynimy wszystko co w naszej mocy, aby bronić dziecka nienarodzonego i jego człowieczeństwa. Według prokuratury, sprawa moralności jest całkowicie niezwiązana ze sprawą porządku prawnego. Mamy nadzieję, że proces dojdzie do punktu, w którym będziemy mogli zaprezentować argumenty na rzecz człowieczeństwa dziecka nienarodzonego.

– A co będzie, jeśli przegrasz, jakie masz plany po wyjściu na wolność?

– Byłam już wielokrotnie aresztowana za podchodzenie do kobiet, które są bezpośrednio zagrożone poddaniem się aborcji. I jeśli Pan Bóg nadal będzie mi udzielał łaski, bym mogła Go w ten sposób spotykać, będę to robić.

Nawet jeśli przegramy, mam nadzieję na odwołanie się od tego wyroku. To zresztą nie ma żadnego związku z tym, że te matki dzieci nienarodzonych są wciąż pozostawiane samym sobie, w czasie kiedy najbardziej potrzebują miłości i wsparcia. Bóg pokazał mi tę drogę i mam nadzieję być wierna i nadal udzielać wsparcia matkom i dzieciom, które każdego dnia zagrożone są śmiercią.

Poza tym chciałabym spotkać się z rodziną – od ponad dwóch lat nie widziałam większości mojego rodzeństwa, mam więc nadzieję pojechać na zachodnie wybrzeże i się z nimi zobaczyć. Mam też nadzieję odwiedzić siostry zakonne w Illinois, u których kiedyś mieszkałam. Później jednak chcę powrócić do służby matkom, które chcą poddać się aborcji...

– Czy policja dobrze się do Ciebie odnosiła podczas aresztowań? Co jest najtrudniejsze, co najbardziej przeszkadza w więzieniu?

– Jeśli chodzi o policję, to generalnie odnoszą się do mnie poprawnie, szanując moją godność. Było kilka przypadków, kiedy jakiś policjant był szorstki, ale i tak nie doznałam żadnych wówczas obrażeń, czasem daje się zauważyć sympatię, choć nie do tego stopnia, by odstępowali od aresztowania – (śmiech).

W więzieniu najtrudniejszą rzeczą jest niemożność uczestniczenia w codziennej Mszy Świętej i regularnego przystępowania do sakramentów, choć mamy dwóch księży, którzy przychodzą tak często, jak tylko mogą, za co jestem bardzo wdzięczna.

Oczywiście, trudno też jest znosić separację, trudno mi jest kontaktować się z ludźmi, z którymi bym chciała, jak wiesz, mogę tylko dzwonić na numery telefonów stacjonarnych.

– Mary, podkreślałaś wiele razy, że jesteś zainspirowana tym, co robiła Linda Gibbons. Kiedy ją spotkałaś pierwszy raz?

– Poznałam Lindę około 15 lat temu, w Kolumbii Brytyjskiej. Słyszałam, że przez wcześniejsze 20 lat podchodziła do kobiet na chodniku przed klinikami aborcyjnymi. Potem w Kanadzie utworzono strefy wokół klinik, które uniemożliwiły rozmowę z takimi kobietami nawet w miejscu publicznym.

Linda uznała, że choć prawo czyni to nielegalnym, ona nadal jest zobligowana do pomocy tym kobietom, by ratować ich dzieci. To mną wstrząsnęło, że była gotowa zaryzykować areszt, czyniąc to, co uznała za właściwe, nawet jeśli prawo stwierdzało, że jest to teraz zakazane. Spotkałyśmy się później w Nowym Jorku, spędziłyśmy jakiś czas z Joan Andrews. Linda nadal działa. Byłam w klasztorze, kiedy Linda po kilkuletnim okresie pielęgnowania ciężko chorego ojca, który ostatecznie zmarł, powróciła do swej działalności.

Pomyślałam wówczas, że dobrze będzie przeprowadzić się do Ontario, aby być bliżej Lindy, abyśmy się mogły wzajemnie wspierać. Ona jest dla mnie ogromnym wsparciem i inspiracją. Choćby przez to, jak wiele razy pomagała kobietom; również w więzieniu przez swą życzliwość wobec osadzonych kobiet i personelu. To uczyło mnie, jak być cierpliwą, jak bardziej kochać, szanować, jak okazywać serce.

– Wiem, że kopia obrazu Czarnej Madonny, Królowej Polski, nawiedziła więzienie w Milton. Możesz nam opowiedzieć o tym przeżyciu?

– To była taka wielka łaska. Polski ksiądz, który do mnie napisał, poddał to pod uwagę miejscowych księży. Mój przyjaciel John Bulsza dowiedział się, jak można by było to zorganizować, i porozumiał się z ojcem Peterem Westem, który odpowiedział, że bardzo chciałby tu przybyć i odprawić Mszę św.
Było to przepiękne przeżycie; byli strażnicy, którzy przyszli z własnej woli; pozwolono też przyjść 10 osadzonym kobietom. Pielgrzymka obrazu odbywa się w intencji życia i rodziny. Ojciec West wygłosił homilię, w której mówił za Janem Pawłem II o wielkiej miłości Bożej, do każdego z nas od poczęcia do naturalnej śmierci. Mówił też o rzeczywistości aborcji i potrzebie mówienia o tym przez kobiety. Mówił z wielką prostotą. Kobiety były poruszone do łez. Jedna pracownica z personelu medycznego więzienia zaraz potem mi dziękowała, również jedna ze strażniczek podziękowała mi następnego dnia. To był dar samego Pana Boga, naprawdę podarunek od Pana Boga.

– Chciałem Ci powiedzieć, że w Polsce jest wiele osób zainteresowanych procesem i właśnie dzisiaj przekazano petycję w Twojej sprawie przedstawicielom ambasady kanadyjskiej w Warszawie. Tak więc proces naprawdę odbija się szerokim echem. Dlatego chciałem prosić o słowo do naszych Czytelników. Co chciałabyś im powiedzieć?

– Od mojego przyjaciela dostałam kopię wystąpienia waszego byłego prezydenta Lecha Wałęsy, który przemawiał w Rzymie i powiedział, że kiedy komunizm był najsilniejszy, nikt nie przypuszczał, że może upaść, i to nawet bez wojny atomowej. "Bo liczono siły, biorąc pod uwagę te 200 tys. żołnierzy okupujących kraj, a nie siły Pana Boga i ducha".

Te słowa bardzo mnie zachęciły i dodały mi otuchy. W naszym kraju – Kanadzie, i w innych krajach Zachodu, gdzie aborcja jest mocno zakorzeniona, wiele osób uważa iż walka z nią jest beznadziejna i powinniśmy ograniczać się do prób zapewnienia choćby tej minimalnej ochrony dzieciom nienarodzonym, jaką można uzyskać. Tak jest, ponieważ ludzie patrzą na sondaże, na to jak głęboko jest zakorzenione (zło), a nie uświadamiają sobie, jak wielka jest moc modlitwy i jak wiele może Bóg zdziałać, jak wiele może zdziałać Duch św. Dlatego powinniśmy pamiętać, by być wiernym Bogu, ufać Mu, a nie sądzić, że wszystko pozostanie tak, jak jest obecnie.

Aborcja może istnieć w tym kraju i we wszystkich pozostałych, gdzie uległa instytucjonalizacji tylko dzięki czynnemu lub biernemu wsparciu przez ludzi. Dlatego jeśli stawimy opór, jeśli odrzucimy nacisk, aby tak czy inaczej na nią przyzwalać...

To dotyczy nawet więzienia, gdzie personel medyczny może odmówić asystowania przy aborcji.

Możemy przyjmować taką postawę tak w Kanadzie, jak i w Polsce. I tutaj znów przykład idzie od Polaków; ufność Bogu i modlitwa mogą pokonać Goliata, Goliata komunizmu w Polsce, czy Goliata aborcji, i pogardy dla dziecka w łonie matki. Przykład dali ludzie w Polsce – przetrwali i pokazali nam, by nie kalkulować ludzką miarą, lecz zdać się na Boga; nie ulegać naciskom, by iść na kompromis.

– Mary, jesteśmy z Tobą, jesteś w naszych modlitwach, do zobaczenia jutro (...)

– Przepraszam, ale nasza rozmowa zaraz zostanie przerwana...

(rozmawiał Andrzej Kumor)


Źródło: http://www.goniec.net/goniec/inne-dzialy/wywiady/mary-wagner-dla-go%C5%84ca-mo%C5%BCna-pokona%C4%87-goliata.html

misyjne

facebook_page_plugin

Logowanie

Aktualności i publicystyka

NA LICZNE PYTANIA...odp

 w dn. 2 stycznia 2024 r. na liczne pytania o sytuację KSD odpowiadamy: od ok. 12 lat KSD nie miało szczęścia do skutecznego, silnego zarządzania, z rozmaitych przyczyn tzw. ludzkich, ale też...

02-01-2024 Publicystyka

Czytaj więcej

prawo to część kultury !

  PRAWO TO CZĘŚĆ KULTURY  Próba likwidacji polskich mediów publicznych wbrew ustawom...

02-01-2024 Aktualności

Czytaj więcej

OJCIEC MARIAN DO DZIENNIKARZY !

https://www.youtube.com/watch?v=9D573_e4yOk   Ojciec Marian do dziennikarzy.  Przypominamy na ten obecny czas, wielką próbę dla Polski. 

27-12-2023 Aktualności

Czytaj więcej

Boże Narodzenie 2023

Najserdeczniej życzymy wszystkim Czytelnikom jak i naszym Członkom KSD - wszelkich łask od Bożego Dzieciątka oraz mocy serc , pomyślności w Nowym Roku 2024! Szczęść Boże !   KSD wydawcy portalu

22-12-2023 Aktualności

Czytaj więcej

KSD - 2023

Informujemy Czytelników, że w dn. 5.XII. 2023 r. zarejestrowano w KRS wniosek o ustanowienie kuratora KRS-u do spraw formalno-prawnych KSD. Od zakonczenia kadencji ZG KSD w 2019 r. nie złozono...

22-12-2023 Aktualności

Czytaj więcej

foto relacja z Mszy św. pogrzebowej śp d…

31. X.2023 foto redl Bogusława Stanowska-Cichoń, Przew. Oddz. Kraków

31-10-2023 Aktualności

Czytaj więcej

Kondolencje z Watykanu,papież Franciszek…

„Ojciec Święty poleca śp. Wandę Półtawską miłosierdziu Bożemu”. Kondolencje z Watykanu za portalem TVP.Info -  31.X.2023 Bolesne doświadczenia II wojny światowej stały się dla prof. Wandy Półtawskiej inspiracją do aktywnej obrony godności ludzkiego...

31-10-2023 Aktualności

Czytaj więcej

Świadectwo o śp dr Wandzie Półtawskiej -…

świadectwo p. Bogusławy Stanowskiej-Cichoń, przewodniczącej Oddz. Kraków KSD ".... odeszła od nas Pani Dr Wanda Półtawska, więźniarka hitlerowskiego obozu Ravensbruck, lekarz psychiatra, niestrudzona obrończyni życia poczętego od narodzenia do naturalnej śmierci...

31-10-2023 Aktualności

Czytaj więcej

Film pt. DUŚKA - polecamy! Nieznane zdj…

DUŚKA     - Publikujemy nieznane dotąd zdjęcia z planu filmowego , 2008 r. Film dokumentalny Produkcja: Polska Rok produkcji: 2008 Barwny, 88 min Ekipa Reżyseria Wanda Różycka-Zborowska   Scenariusz Wanda Różycka-Zborowska   Zdjęcia Piotr Zarębski   Krystian Matysek   Współpraca operatorska Antoni Wojtkowiak   Aranżacja Zbigniew Zbrowski   Dźwięk Przemysław Kretkowski   Współpraca...

28-10-2023 Aktualności

Czytaj więcej

ŻYCIE DLA ŻYCIA - Wanda Półtawska

https://www.youtube.com/watch?v=aOU_eqm4i28

28-10-2023 Aktualności

Czytaj więcej

67 LAT PO ŚLUBIE - ROZMOWA Z WANDĄ I ADA…

https://youtu.be/_tY0v0hRz4E?si=qAuA3mE-opxQDTIo   ROZMOWA Z WANDĄ I ANDRZEJEM PÓŁTAWSKIM   WANDA I ANDRZEJ PÓŁTAWSCY 67 LAT PO ŚLUBIE - YOUTUBE.COM

28-10-2023 Aktualności

Czytaj więcej

Prezydent żegna dr Wandę Półtawską

Odeszła Dama Orderu Orła Białego prof. Wanda Półtawska     25 października 2023  Odeszła Dama Orderu Orła Białego Pani Profesor Wanda Półtawska. Lekarz, przyjaciółka Św. Jana Pawła II, więźniarka niemieckiego obozu koncentracyjnego w Ravensbrück...

28-10-2023 Aktualności

Czytaj więcej

wspomnienie Abp. Marka Jędraszewskiego o…

27 października 2023  WSPOMNIENIE ABP. MARKA JĘDRASZEWSKIEGO O ŚP. WANDZIE PÓŁTAWSKIEJ – Z wielkim żalem żegnamy śp. panią profesor Wandę Półtawską, mając głęboką nadzieję, że przekraczając próg wieczności, po tej drugiej stronie...

28-10-2023 Aktualności

Czytaj więcej

Kim była śp Wanda Półtawska, przyjaciół…

Nie żyje Wanda Półtawska. Kim była przyjaciółka Jana Pawła II?   ostatnia aktualizacja:25.10.2023 07:50    https://www.polskieradio.pl/39/156/artykul/2838206,nie-zyje-wanda-poltawska-kim-byla-przyjaciolka-jana-pawla-ii">Obserwuj nas na Google News - Moje przeżycia, nie tylko wojenne, były okazją, bym zrozumiała, kim jest człowiek, jaka jest jego...

28-10-2023 Aktualności

Czytaj więcej

Ostatnie Pożegnanie śp. dr Wandy Półtaws…

Pogrzeb śp. Wandy Półtawskiej odbędzie się we wtorek, 31 października br., o godz. 13.00 w Bazylice Mariackiej w Krakowie Wcześniej, o godz. 12.30, zostanie odmówiony różaniec w intencji zmarłej Pani Profesor...

28-10-2023 Aktualności

Czytaj więcej