Publikacje
Internetowy "pośredniak" z ofertami pracy - dla humanistów i nie tylko
Bezrobotni humaniści i artyści pozostawieni na pastwę losu! Młodzi ludzie tworzą w internecie.
50 procent absolwentów kierunków humanistycznych i artystycznych nie widzi szans na zrobienie kariery w Polsce, a 71 procent ma poczucie nieprzydatności. Doskwiera imrównież brak miejsca w internecie, w którym można znaleźć oferty pracy dla tej grupy. Młodzi ludzie, zauważając ten problem, stworzyli stronę internetową www.kadrakreatywna.pl, gromadzącą oferty pracy dla osób kreatywnych.
Absolwent w liczbach.
W ostatnich latach nagonka na kierunki humanistyczne i ich absolwentów sięgnęła apogeum. Tysiące ludzi - wykształconych, ambitnych, z doświadczeniem - rozpaczliwie szuka pracy w sektorze kultury, mediów, marketingu. Tę tendencję potwierdzają statystyki – według danych Interaktywnego Instytutu Badań Rynkowych Campus, opartych na badaniach z 2012 roku, 71 proc. młodych absolwentów kierunków humanistycznych ma poczucie nieprzydatności, a 50 proc. z nich nie widzi szans na zrobienie kariery w Polsce.
W urzędach pracy wśród bezrobotnych legitymujących się wyższym wykształceniem przeważają absolwenci kierunków humanistycznych – pedagogiki, filologii, psychologii. Z kolei według statystyk Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w 470 uczelniach (132 publiczne i 338 niepublicznych) na ponad 200 kierunkach kształcą się prawie 2 miliony studentów – z czego około jedna trzecia studiuje kierunki humanistyczne i artystyczne. Liczba absolwentów kulturoznawstwa, egzotycznych filologii, dziennikarstwa, politologii czy stosunków międzynarodowych stale rośnie, choć rynek pracy rozszerza się zbyt powoli, by zapewnić wszystkim posadę. Wielu absolwentów postanowiło zmienić branżę albo wyemigrować – na ich temat statystyki milczą, trudno więc oszacować skalę zjawiska.
Absolwent w PUP
Wysokie bezrobocie w Polsce jest faktem. Młodzi absolwenci większości kierunków humanistycznych i artystycznych mają problem ze znalezieniem pracy. W rozwiązaniu sytuacji nie pomagają również programy aktywizacji czy przekwalifikowanie bezrobotnych humanistów oferowane przez Urzędy Pracy. Humanista, nawet jeżeli pragnie się przekwalifikować i dostosować do wymagań rynku, nie może tego uczynić za pomocą Urzędu Pracy. Gdy bezradność sięga apogeum i kreatywny młody człowiek chce zostać operatorem koparki lub spawaczem, przepisy mu to uniemożliwiają, bo szkolenia są tylko osiągalne dla ludzi z wykształceniem zawodowym lub technicznym. Jeszcze gorzej wygląda sytuacja, gdy ktoś wolałby założyć firmę i otrzymać na jej rozwój dotację z Urzędu Pracy. Przychodząc w grudniu, realna szansa na założenie własnego biznesu i danie pracy innym jest możliwa dopiero w maju lub czerwcu i to pod warunkiem spełnienia szeregu procedur oraz rygorem utrzymania statusu bezrobotnego przez ponad 6 miesięcy, często bez prawa do zasiłku.
Nie możesz liczyć na innych? Licz na siebie i na... Facebook!
Młodzi ludzie, dostrzegając problem braku miejsca w Internecie skupiającego oferty pracy dla artystów i humanistów, sami stworzyli stronę internetową gromadzącą ogłoszenia. Przez 3 miesiące funkcjonowania kadrakreatywna.pl została odwiedzona przez 44 tysiące osób, co utwierdziło założycieli strony w przekonaniu, że ich działalność jest potrzebna.
Wszystko zaczęło się od stworzenia przez Ewelinę Szczepanik i Dawida Komudę grupy na Facebooku „Praca w kulturze i sztuce”, która stała się największą grupą w Polsce z ofertami pracy. W tej chwili należy do niej 27 tysięcy osób, które szukają pracy lub chcą ją zmienić. Widząc spore zainteresowanie i ogromną potrzebę, postanowili rozszerzyć działalność i stworzyli stronę internetową www.kadrakreatywna.pl, aby łatwiej dotrzeć do firm, instytucji czy NGO, które mogą zaoferować pracę. Kadra gromadzi oferty pracy z sektora kultury, mediów i PR, grafików czy artystów. Projekt jest cały czas rozwijany i, jak wspominają twórcy, czeka go zmiana szaty graficznej i struktury. Każdy może pomóc w rozwoju strony i dotrzeć do kilkudziesięciu tysięcy humanistów z terenu całego kraju.
Trafiamy do pracowników instytucji kultury i NGO, do osób poszukujących pracy w sektorze kultury - absolwentów kierunków artystycznych i humanistycznych. - opowiada Dawid Komuda, założyciel strony. - Umieszczając ogłoszenie w serwisie kadrakreatywna,pl, ogłoszeniodawca ma gwarancję, że adresuje je do zainteresowanych pracą w danej instytucji czy organizacji. Prócz tego gromadzimy ogłoszenia o pracy w mediach, dla grafików, w public relations i social media oraz o wolontariatach. Umożliwiamy w ten sposób znalezienie współpracownika, członka grupy artystycznej czy po prostu kogoś, kto rzetelnie wykona zleconą pracę. - dodaje.
[do KSD przesłał p. Dawid Komuda - www.kadrakreatywna.pl]