Publicystyka
List prof. dr hab. n.med. UWM, Anny Doboszyńskiej, Kierownika Kliniki Pulmonologii skierowanego do władz uczelni UWM oraz studentów:
UNIWERSYTET WARMIŃSKO – MAZURSKI w Olsztynie – 31.X.2020
Rada Uczelniana Samorządu Studentów UWM wystosowała „list otwarty”. Bez adresata...i bez podpisów [nazwisk autorów]. Oto treść listu przyszłych polskich lekarzy:
Jako młodzi ludzie, przedstawiciele wszystkich studentów naszego
Uniwersytetu nie możemy być obojętni na obecną sytuację w
kraju. Pragniemy, aby wolność wyboru, godność oraz prawo
każdego człowieka stanowiły najważniejsze wartości w naszej
społeczności, co ślubowaliśmy stając się studentami. W trosce
o wszystkie Polki, nie zgadzamy się z decyzją Trybunału
Konstytucyjnego, która odbiera szanse decydowania o zdrowiu oraz losie
kobiet.
Nasze słowa nie mają charakteru politycznego i nie narzucamy nikomu
poglądów. Jesteśmy jednak zdania, że wolność wyboru w XXI
wieku to podstawowe prawo, którego nie wolno Nam i Wam odbierać.
Pamiętajmy o rozsądku i bezpieczeństwie w czasie podejmowanych
działań. Zachowujmy odstęp oraz zasłaniajmy usta i nos. Prosimy
również całą społeczność akademicką o poszanowanie opinii
i działań podejmowanych przez studentki i studentów naszego
Uniwersytetu, którzy mają prawo do wyrażenia swojego sprzeciwu.
/podpisów brak/
List studentów przesłała Prorektorowi ds. CM UWM p. Sergiuszowi Nawrockiemu
prof. dr hab. n.med. Anna Doboszynska, wraz z jej odpowiedzią:
Szanowny Panie Prorektorze,
przypuszczam, że wszyscy Panstwo otrzymali list studentów w
sprawie poparcia ich postulatów dotyczących obecnych protestów.
Załączam ww list skierowany do studentów i pracowników naukowych Collegium Medicum i Szkoły Zdrowia Publicznego. W mojej odpowiedzi argumentuję, dlaczego nie zgadzam się z niejednoznacznie sformułowanymi postulatami studentów i proponuje przeniesienie demonstracji z ulic polskich miast na fora internetowe.
Pragnę również zauważyć, że obowiązkiem naszym jako wykładowców jest przestrzeganie zasad obowiązującego prawa, a więc konstytucji RP: Art.8, Art. 30, Art. 38, Art. 69 i Art. 72.i wynikających z niej ustaw. Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego zgodnie z obowiązującym prawem jest ostateczne i niepodważalne. Podejmowanie dyskusji w sprawie orzeczenia jest więc bezprzedmiotowe, a co więcej wikła kontestujących to orzeczenie w spór polityczny, od którego się przecież odżegnują. Uważam więc, że nie można popierać emocjonalnych demonstracji studentów, którzy już w tej chwili stali się obiektem manipulacji różnych grup nacisku i interesów.
Wreszcie, masowe demonstracje, w okresie pandemii, w czasie, kiedy służba zdrowia stoi przed największym wyzwaniem w swojej historii są moim zdaniem niedopuszczalne.
Oto pełny tekst listu prof. dr hab. n.med. UWM, Anny Doboszyńskiej, Kierownika Kliniki Pulmonologii skierowanego do władz uczelni UWM oraz studentów:
„
Drodzy Koledzy i Koleżanki, drodzy Studenci UWM,
W piątek, 30 października otrzymałam od Prorektora ds. Collegium Medicum prośbę o opinię w sprawie Stanowiska Rady Uczelnianej Samorządu Studenckiego UWM.
W swoim liście studenci w imieniu Rady Uczelnianej Samorządu Studenckiego UWM odnoszą się do wydanej ostatnio decyzji Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji eugenicznej prosząc władze uczelni o wsparcie ich postulatów.
Moje słowa kieruję przede wszystkim do studentów, w tym do szczególnie drogich mi studentów medycyny i pielęgniarstwa, ale także do kolegów lekarzy i wszystkich nauczycieli akademickich.
Na przestrzeni ostatnich 100 lat głos studentów wielokrotnie odciskał swoje piętno w historii Polski i świata. Wrażliwość na problemy społeczne, entuzjazm i energia działania doprowadziły do wielu przemian, których wynikiem są między innymi wzrost aktywności zawodowej kobiet, a w konsekwencji zmiany wzorców życia rodzinnego. Korzyści wynikające z tych przemian są rozległe i w większości pozytywne, ale nie wszystko co nowe jest automatycznie dobre lub pożądane, szczególnie w perspektywie długofalowej.
Studenci postulują, aby „prawo wyboru, godność i prawo każdego człowieka stanowiły najważniejsze wartości.”
Nie mogę zgodzić się z tym postulatem, prawo wyboru nie było i nigdy nie powinno być naczelnym prawem ani stanowić najwyższej wartości. Najwyższą wartością w tradycji chrześcijańskiej, na jakiej zbudowana jest Europa, jest życie od jego poczęcia do naturalnej śmierci, jest to wartość podstawowa, bo jest źródłem wielu innych wartości i praw takich jak np. prawo do samostanowienia. Z tego powodu aborcja (niezależnie od motywu) odbiera istocie nienarodzonej prawo do życia, a w konsekwencji prawo do podejmowania decyzji o swoim losie.
Studenci argumentują swoje postulaty podążaniem za duchem czasu pisząc „wolność wyboru w XXI wieku to podstawowe prawo, którego nie wolno Nam i Wam odbierać.”
Wartości moralne są trwałe, ponadczasowe, ogólnoludzkie i uniwersalne a nie przynależne epoce, krajowi czy ruchowi politycznemu, dlatego apeluję do moich kolegów lekarzy, wykładowców akademickich i wszystkich studentów słowami Jana Pawła II zawartymi w encyklice Evangelium Vitae „Potrzebna jest powszechna mobilizacja sumień i wspólny wysiłek etyczny, aby wprowadzić w czyn wielką strategię obrony życia. Wszyscy razem musimy budować nową kulturę życia: nową, to znaczy zdolną podejmować i rozwiązywać istniejące dziś, a dawniej nieznane problemy związane z ludzkim życiem; nową, to znaczy bardziej zdecydowanie i czynnie przyjętą przez wszystkich chrześcijan; nową, to znaczy zdolną pobudzić do poważnej i śmiałej konfrontacji kulturowej z wszystkimi.”
Odwaga cywilna, jest postawą godna pochwały; tradycyjnie odnosi się do stawania w obronie słusznej sprawy, najczęściej obronie sprawy słabszych niemających głosu. Odwaga cywilna wymaga mądrości i rozważenia długofalowych skutków działań często podejmowanych po wpływem chwili i emocji. W obecnej sytuacji głos słabszych to głos nienarodzonych dzieci oraz głos rodziców, którzy wychowują dzieci niepełnosprawne i są w tym odosobnieni, którzy żyją na marginesie społeczeństwa i sami dźwigają ciężar zarówno finansowy jak i psychiczny.
Naszym wspólnym dążeniem powinno być zabieganie o politykę społeczną, która ma na celu obronę życia poczętego, opiekę prenatalną i pomoc rodzinom wychowującym dzieci niepełnosprawne.
Ze względu na sytuację epidemiologiczną, oraz na wyzwania i niebezpieczeństwa z niej wynikające apeluję do studentów o przeniesienie demonstracji ulicznych na fora internetowe, o to by dialog zastąpił wykrzykiwanie obraźliwych haseł, a dobra wola i niezłomna energia służyły rozwiązywaniu problemów w sposób konstruktywny i trwały.
Z poważaniem
/-/ Anna Doboszyńska prof UWM
Kierownik Kliniki Pulmonologii
31.X.2020, Olsztyn
[ilustracja red.AP za fb]
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++