Blog TB
korespondencja z Watykanu - Uroczystości na wspomnienie Ojca Świętego Jana Pawła II w kościele polskim św. Stanisława Biskupa Męczennika w Rzymie.
Z okazji liturgicznego wspomnienia Ojca Świętego Jana Pawła II, 22 października odbyło się w kościele polskim w Rzymie, nabożeństwo i Msza Święta oraz został zorganizowany wieczór z myślą o Papieżu Polaku, gdzie wierni wspominali i modlili się za Jego wstawiennictwem.
Po wystąpieniu Najświętszego Sakramentu i nabożeństwie do św. Jana Pawła II rozpoczęła się Msza Święta z indywidualnym błogosławieństwem relikwii i krwi Ojca Świętego.
Natomiast wieczorem w Auli im św. Jana Pawła II odbył się odczytanie wypowiedzi Papieża Polaka, skierowanych do dzieci, młodzieży, dorosłych i starszych osób.
Podczas spotkania, wiernym towarzyszył animowany Chór "Gaudium Polonia" działającym przy kościele św. Stanisława B.M.
Ten kościół jest najstarszym i najcenniejszym polskimi zabytkiem poza krajem, jego korzenie sięgają XVI wieku. Powstanie polskiego kościoła w Wiecznym Mieście zawdzięczamy krakowskiemu kardynałowi Stanisławowi Hozjuszowi, który będąc wielkim Penitencjarzem w Rzymie podczas Roku Jubileuszowego w 1575 r. dostrzegł, że pielgrzymi przybywający z Polski, w odróżnieniu od innych nazji, nie mają własnego miejsca, aby się zatrzymać i znaleźć wsparcie duchowe i materialne. W związku z tym, zwrócił się z prośbą do papieża o przydzieleniu miejsca modlitwy i pobytu dla polskich pielgrzymów. W odpowiedzi na prośbę krakowskiego kardynała, 8 października 1578 z bullą " Ex supernae dispisitionis arbitrio", Papież Grzegorz XIII erygował kościół i hospicjum, by zapewnić opiekę duszpasterską dla Polaków przebywających i przybywających do Rzymu. Oficjalnie kardynał Stanisław Hozjusz przejął świątynie 6 grudnia 1578 roku i od razu rozpoczęła się przebudowę kościoła, prawie od fundamentów. Pierwszymi ofiarodawcami na rzecz kościoła byli; Królowa Anna Jagiellonka żona i Króla Stefana Batorego oraz wiele możnych rodów polskich które hojnie wspierało jego budowę. Po trzynastu latach, 13 października 1591 biskup krakowski Ks. Kardynał Jerzy Radziwiłł dokonał konsekracji nowego kościoła dając mu imię, św. Stanisława Biskupa i Męczennika.
W 1757 r. określono prawa i obowiązki biskupów krakowskich, jako protektorów kościoła i hospicjum i od tego momentu, każdorazowy biskup krakowski jest opiekunem i protektorem kościoła. Wystrój świątyni pochodzi z czasów panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego a obecny wygląd kościół uzyskał w 1757 r.
Kościół posiada cztery boczne ołtarze, w których są umieszczone obrazy polskich malarzy z początku XVIII wieku.
W głównym ołtarzu, obraz przedstawia Chrystusa Zbawiciela w towarzystwie św. Stanisława i św. Wojciecha u których stóp klęczy św. Jacek.
Kościół św. Stanisława B.M. stanowi centrum duszpasterstwa polskiego w Rzymie i jest siedzibą "Missio Cum Cura Animarum" dla Polaków przebywających w Diecezji Rzymskiej.
Anna Dorota Więckowska