Aktualności
KSD - prof. Jan Żaryn w filmie prod. KSD, wystawa na Green Point, NY - grudzien 2018
- BIAŁY ORZEŁ 24/com
Nowy Jork
Na Greenpoincie prezentowana będzie wystawa Izby Pamięci Polaków ratujących Żydów w czasie okupacji 1939-1944
11-13-2018
W grudniu w Nowym Jorku odbędzie się inauguracja wystawy edukacyjnej wraz z premierą filmu z udziałem prof. Żaryna. Wystawa będzie opowiadała o Polakach ratujących Żydów w czasie okupacji w latach 1939-1944. Organizatorem wystawy jest Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy. Wystawa zostanie pokazana w Centrum Polsko-Słowiańskim. O szczegółach opowiada Marek Gizmajer, wiceprezes Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.
Co Państwa skłoniło do przygotowania tej wystawy?
Stulecie odzyskania niepodległości to dobry czas nie tylko na odrobienie lekcji historii, ale także uzmysłowienie sobie, jak wiele jest w niej jeszcze białych plam powstałych po 1939 roku, kiedy to Polska okupowana przez Niemców i później Sowietów była przez kilkadziesiąt lat pozbawiona możliwości swobodnego badania i relacjonowania własnej historii tak jak inne narody wolnego świata. Dopiero niedawno my, Polacy, dołączyliśmy do ich dyskursu historycznego i możemy te białe plamy wypełniać, zgodnie z dewizą marszałka Piłsudskiego: „Historię swoją piszcie sami, bo inaczej napiszą ją za was inni i źle”. W historii stosunków polsko-żydowskich ubiegłego stulecia białych plam jest jeszcze sporo i aby choć trochę przyczynić się do ich zapełnienia, Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy z Polski, przy wsparciu finansowym Senatu RP rozpoczęło w tym roku w Nowym Jorku tworzenie Izby Pamięci Polaków ratujących Żydów podczas okupacji niemieckiej 1939-1944.
Skąd pochodzą zdjęcia, które będzie można zobaczyć podczas wystawy?
Bp Adam Stefan...
Udało się przeprowadzić solidną kwerendę archiwalną i zgromadzić spory zapas materiałów, a także opracować wystawę siedemnastu dużych plansz edukacyjnych o łącznej długości ok. 20 metrów, zestawy slajdów z materiałami historycznymi i foldery informacyjne. Przedpremierowy pokaz części wystawy dla Kongresu Polonii Amerykańskiej w Chicago w październiku spotkał się z dużym uznaniem. Powstał też pierwszy film dokumentalny młodego polskiego reżysera Andrzeja Biernackiego z udziałem prof. Jana Żaryna, senatora, ale i historyka zajmującego się relacjami polsko-żydowskimi. Obecnie powstaje w Polsce kolejny film poświęcony świadkom historii ratowania Żydów przez Polaków.
Losy jakich rodzin będzie można zobaczyć podczas wystawy?
Polska była jedynym krajem Europy, w którym za pomoc Żydom groziła kara śmierci całej rodzinie. Józefa i Wiktorię Ulmów Niemcy zamordowali razem z siódemką dzieci, w tym najmłodszym w łonie matki. Nie był to przypadek odosobniony. A mimo to Żydzi mogli liczyć nie tylko na doraźne wsparcie pojedynczych ludzi, ale także na strukturalną pomoc Polskiego Państwa Podziemnego, będącego fenomenem w Europie, które pomimo strat osobowych w administracji i braku skarbu formalnie kierowało Radą Pomocy Żydom „ŻEGOTA” z ośrodkami w Warszawie, Krakowie i Lwowie za pośrednictwem Departamentu Spraw Wewnętrznych Delegatury Rządu. Referat Dziecięcy w Warszawie pod kierownictwem Ireny Sendler uratował ok. 2,500 żydowskich dzieci z getta. W skład „ŻEGOTY” wchodziło stu kilkudziesięciu członków, w tym szerokie spektrum polityków polskich – narodowych, katolickich, ludowych i socjalistycznych, oraz żydowskich – od narodowych syjonistów po komunistów.
Co jeszcze będzie pokazane podczas wystawy?
Na planszach będzie można jeszcze zobaczyć i poczytać o tym, że także władze Kościoła Katolickiego uczestniczyły w pomocy Żydom w sposób zorganizowany. Arcybiskup Adam Stefan Sapieha apelował do generalnego gubernatora ziem polskich Hansa Franka o zaprzestanie zsyłania Żydów do gett. Żydów ukrywano w ponad 70 klasztorach męskich i ok. 300 zgromadzeniach żeńskich. Siostra Matylda Getter, naczelna matka przełożona prowincji warszawskiej Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi, podjęła decyzję o przyjęciu przez jej zgromadzenie każdego dziecka z getta warszawskiego. W ten sposób uratowano kilkaset żydowskich dzieci. Kościół borykał się z wojenną biedą, brakiem żywności, lekarstw, łóżek i ubrań, tak jak cały okupowany kraj. Niemniej, według prof. Jana Żaryna, nie są znane przypadki odmowy pomocy ratowania Żydów przez duchownych.
Dziękuję za rozmowę.
Rozmawiała Agnieszka Granatowska
Inauguracja wystawy edukacyjnej wraz z premierą filmu z udziałem prof. Żaryna odbędzie się w Centrum Polsko-Słowiańskim przy 177 Kent Street, Brooklyn, NY 11222, 15 grudnia 2018 r. (sobota) o godz. 11:00 am. Wstęp wolny, film ma napisy w języku angielskim.