Aktualności

Katolicy bronią pozwanego księdza. Ogłoszenie wyroku 5 marca

Katowicki Sąd Apelacyjny zamknął rozprawę w sprawie: Tysiąc przeciw ks. Gancarczykowi i Archidiecezji Katowickiej. W Warszawie i Katowicach odbyły się pikiety w obronie sądzonego kapłana.

Podczas piątkowej rozprawy sąd przeanalizował wyrok sądu pierwszej instancji, zeznania świadków i uzasadnienie poprzedniego wyroku. Pełnomocnik ks. Marka Gancarczyka Jacek Siński uzasadnił apelację, a reprezentujący Alicję Tysiąc mec. Marcin Górski wnosił o jej odrzucenie.

- Przed sądem odbyły się dwie pikiety: jedna nasza, czyli zwolenników ks. Gancarczyka, druga zwolenników Alicji Tysiąc. Demonstracje były spokojne, dochodziło między nami do wymiany zdań. Nie można było wejść na rozprawę bez odpowiedniej akredytacji, która była potrzebna ze względu na małą salę. Środowiska feministyczne były liczniej reprezentowane na sali sądowej, gdyż wcześniej postarały się o akredytację. – mówi Fronda.pl uczestnik manifestacji Jarosław Syrkiewicz.

- Wśród organizacji przybyłych wspierać ks. Gancarczyka były m.in. Fundacja Pro oraz Śląskie Środowisko Wiernych Tradycji Łacińskiej, którą reprezentuję – mówi Syrkiewicz. - Po naszej stronie było ok. 40 osób, w tym dużo młodych ludzi. Swoje poparcie dla pani Tysiąc demonstrowało ok. 20 osób z partii Racja i środowisk feministycznych - dodaje. Uczestnicy mieli transparenty z hasłami „Katolicy też mają prawo i wolność" oraz zdjęcia dzieci zabitych w wyniku aborcji.

Redaktor naczelny tygodnika ks. Marek Gancarczyk i wydawca - archidiecezja katowicka - odwołali się od wrześniowego wyroku sądu.

Pod koniec września 2009 roku Sąd Okręgowy w Katowicach skazał ks. Marka Gancarczyka i archidiecezję katowicką za to, że publikowanymi tekstami spowodowali "ból i krzywdę Alicji Tysiąc".

Sąd uznał m.in., że redakcja tygodnika bezprawnie porównała Alicję Tysiąc do hitlerowskich zbrodniarzy. Zdecydował także, że "Gość" w nieprawdziwy sposób pisał o wyroku trybunału w Strasburgu, wprowadzając w błąd swoich czytelników sugestią, że Tysiąc wypłacono nagrodę za to, iż chciała zabić dziecko, ale jej nie pozwolono.

- Przede wszystkim jestem zaskoczony uzasadnieniem wyroku. Mamy przeprosić panią Alicję Tysiąc za to, że porównaliśmy ją do zbrodniarzy hitlerowskich. A to nieprawda. W moim tekście, który był felietonem wprowadzającym do numeru tygodnika "Gość Niedzielny" porównałem do zbrodniarzy hitlerowskich, ale sędziów ze Strasburga, w ogóle nie odnosząc się do osoby pani Tysiąc – mówił naszemu portalowi ks. Gancarczyk po ogłoszeniu wyroku.

Środowiska katolickie odebrały wyrok, jako zamach na wolność słowa w Polsce i próba zamykania ust obrońcom dzieci poczętych. Na stronie portalu Fronda.pl umieściliśmy list poparcia dla redaktora naczelnego tygodnika, który podpisało prawie 13 tysięcy osób.

Tymczasem 23 lutego w Sądzie Rejonowym w Warszawie, publicystka Joanna Najfeld będzie odpowiadać w procesie karnym za stwierdzenie, iż „Wanda Nowicka jest na liście płac przemysłu aborcyjnego”.

Pikieta solidarności z ks. Gancarczykiem i Joanną Najfeld odbyła się również w Warszawie na pl. Konstytucji. Zgromadzeni na niej studenci warszawskich uczelni, przedstawiciele Fundacji Przeznaczeni.pl, Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy, KoLibra i środowisk pro-life przez pół godziny przekonywali, że „nie ugną się przed wyrokami, którymi próbuje się dziś wydawać na tych, którzy odważają się nazywać aborcję złem”. Skandowali „Katowice – Warszawa, wspólna sprawa” i „Ks. Marek Gancarczyk – to jest Gość”.

Obejrzyj film: http://www.youtube.com/watch?v=pPmCMMirEOw&feature=player_embedded

fronda.pl/RWW

facebook_page_plugin

Logowanie

Aktualności i publicystyka

Boże Narodzenie 2022 - życzenia od KSD

Przebaczenia ran, Zapomnienia win, Zagojenia serc,   Chrystus narodzi się   Nasza nadzieja na pokój, Obietnica miłosierdzia, Zapowiedź zbawienia.   Dziennikarzom, współpracownikom, czytelnikom  radosnego roku 2023  życzy  Zarząd Główny Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

23-12-2022 Aktualności

Czytaj więcej

Święto Niepokalanego Poczęcia Najświętsz…

Święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny jest jednym z najważniejszych uroczystości religii katolickiej, obchodzone jest 8 grudnia a wraz z nią celebrowana jest postać Matki Bożej, zgodnie z liturgią kościoła. ...

18-12-2022 Aktualności

Czytaj więcej

Zagadki życia Księdza Henryka Kardynała …

Zagadki życia Księdza Henryka Kardynała Gulbinowicza, cz. 2 https://vimeo.com/778326944  

06-12-2022 Aktualności

Czytaj więcej

Zagadki życia Księdza Henryka Kardynała …

KSD zaprasza do wysłuchania 1.części konferencji zorganizowanej przez KSD & SWS - https://vimeo.com/774043803

28-11-2022 Aktualności

Czytaj więcej

AKCJA POMOCY I ZBIÓRKA DLA BATALIONÓW …

Witam Wszystkich, Nie będę się za dużo rozpisywał. Wszyscy wiemy jaka jest sytuacja na Ukrainie, również w temacie zaopatrzenia czy to ludności cywilnej czy dla oddziałów wojskowych. Zapewne w okresie grudniowym wiele...

16-11-2022 Aktualności

Czytaj więcej

zbliża się Adwent...

Prostujcie ścieżki dla Niego… (Mk 1,3b) Początki Adwentu sięgają IV wieku; w Galii i Hiszpanii trwał on wówczas trzy tygodnie, wyróżniał go klimat ascetyczny, praktykowano post. Dwa stulecia później Rzym wprowadził...

14-11-2022 Aktualności

Czytaj więcej

korespondencja z Watykanu - Uroczystości…

  Z okazji liturgicznego wspomnienia Ojca Świętego Jana Pawła II, 22 października odbyło się w kościele polskim w Rzymie, nabożeństwo i Msza Święta oraz został zorganizowany wieczór z myślą o Papieżu...

24-10-2022 Aktualności

Czytaj więcej

List otwarty do Rektora UW - p. Katarzy…

Zamieszczamy List otwarty p. Jacka Wójcika - wielkiej wagi w obronie wiary, Kościoła, dekalogu.  [dodajemy pod Listem załączniki dot. Listu, t.j.  dwa zdjęcia stron 1 i 5 oryginału Listu oraz załączniki...

22-10-2022 Aktualności

Czytaj więcej

"Róża dla męża" - świadectwo P…

Podarować Mężowi Różę modlitwy - Świadectwo Pani Karoliny Pani Karolina była przywiązana do Nowenny Pompejańskiej, gdyż jak zaznacza, kiedy kończyła jedną, zaczynała kolejną. Jak zaświadcza: Bóg przez wstawiennictwo Maryi działał cuda w moim...

22-10-2022 Aktualności

Czytaj więcej

ws prawdy o katastrofie smoleńskiej - Li…

KSD publikuje nin. tekst i historię korespondecncji - na prośbę prof. Witakowskiego, któremu nie tylko autor nierzetelnego tekstu nt Tragedii Smoleńskiej odmówił sprostowania , nie...

20-10-2022 Aktualności

Czytaj więcej

List prof. Piotra Witakowskiego do red. …

KSD publikuje nin. tekst i historię korespondecncji - na prośbę prof. Witakowskiego, któremu nie tylko autor nierzetelnego tekstu nt Tragedii Smoleńskiej odmówił sprostowania , nie...

20-10-2022 Aktualności

Czytaj więcej