Strona główna
Nowy członek KRRiT chce wziąć sześć lat urlopu
Krzysztof Luft był dyrektorem biura prasowego Kancelarii Sejmu i właśnie tam chciałby wziąć urlop. - Biorę to pod uwagę, choć żadnego wniosku jeszcze nie złożyłem. Mam takie prawo, korzysta z niego zresztą około 150 parlamentarzystów i bardzo wielu innych ludzi. Czy w tym jest coś niemoralnego? - pytał w rozmowie z Onet.pl. - W ciągu sześciu lat może się bardzo dużo rzeczy zdarzyć - dodał.
Krzysztof Luft ma prawo złożyć wniosek o bezpłatny urlop. Jednak poseł Tomasz Tomczykiewicz z PO nie popiera takich działań. - Zaczynając nową rzecz, nową pracę, powinno się zakończyć starą - mówił w TVN24.
Luft w przeszłości był m.in. rzecznikiem prasowym rządu Jerzego Buzka (1999-2001) oraz dziennikarzem i prezenterem TVP (w latach 90.). Do KRRiT rekomendował go (oraz Jana Dworaka) Bronisław Komorowski.
P.o. szefa Kancelarii Sejmu Lech Czapla podkreślił w rozmowie z dziennikarzami w Sejmie, że każda osoba, która zostaje członkiem KRRiT, niezależnie, czy jest pracownikiem Kancelarii Sejmu czy innej instytucji, "ma specjalne, przewidziane w ustawie o Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji uprawnienie uzyskania na swój wniosek od pracodawcy urlopu na czas pełnienia funkcji (w KRRiT)".
- Pan dyrektor Luft jest świadomy tego uprawnienia - powiedział Czapla. Dodał jednak, że Luft nie złożył jeszcze wniosku o urlop bezpłatny, a obecnie przebywa na urlopie wypoczynkowym.
P.o. szefa Kancelarii tłumaczył, że osoba wybrana do KRRiT jest uprawniona do wzięcia urlopu bezpłatnego na zasadach określonych przez ustawę o Krajowej Radzie z chwilą podjęcia przez Sejm lub Senat ostatniej uchwały w sprawie wyboru członków KRRiT.
- Z chwilą zakończenia kształtowania składu KRRiT, czyli realnie rzecz biorąc od momentu podjęcia przez Sejm lub Senat ostatniej uchwały, która generuje skład Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji - z tym dniem rozpoczynają się uprawnienia do uzyskania urlopu bezpłatnego - mówił Czapla.
- Zakładam, że być może pan dyrektor Luft z tego skorzysta - powiedział p.o. szefa Kancelarii. Jak tłumaczył, pracodawca ma obowiązek przyjęcia osoby, która wraca z pracy w KRRiT na stanowisko na tym samym szczeblu, co zajmowane przez daną osobę przed urlopem bezpłatnym. - Taka osoba ma prawo powrotu do staffu urzędniczego Kancelarii Sejmu - powiedział Czapla, odnosząc się do przypadku Lufta.
onet.pl/RWW